Purleigh Carpet Bowls Club

Prev News Items Latest News from ECCBA NO MORE NEWS ITEMS

Essex Open Fours 02/09/19
 The Essex Open Fours Competition took part at Braintree Leisure Centre on Sunday 1st September 2019
 (the first event of the Essex Calendar for the new season)
 This year 28 teams took part in the Competition with the 7 Group Winners and the Best overall Runner Up proceeding to the knock out stages
 The Seven Group Winners were Little Hadham / Sewards End 1 / Copdock & Washbrook / Notley Green / High Easter 1
 Reepham Robins / Braintree RC with Fyfield the best Runner Up on Points and Shots scored
  
 The Quarter Finals saw Lt Hadham against Braintree RC / Sewards End 1 against High Easter 1 / Notley Green against Copdock & Washbrook
 and Reepham Robins against Fyfield. After some close quarter final matches the Semi Finals saw
 The Braintree RC team of Joe Hull, Mick Wetton, Mark Hammond & Paul Young against the Sewards End 1 team of Amporn Panyakom,
 Michelle Lane, Colin Lord & Neil Tuckey. By end 3 Braintree RC were leading by five shots but Sewards End 1 pulled back
  level on end 6 and took a further shot on the last end to win the match.
 In the other Semi Final the Notley Green Team of Sandy & Geoff Patterden and Jean & Ken Kendrick came up against the Reepham Robins (family)
 Team of Doris, Matt, Peter & Stephen Frost. Notley Green led by 5-3 going into the 6th end but a poor sixth end saw them drop 5 shots
 and Reepham Robins took another two shots on the last end to win 10-5.
  
 It set up the prospect of a good Final between Sewards End & Reepham Robins with 24 others staying on to watch what was an excellent Final
 Reepham Robins were leading by 2 shots after end 5 in a low scoring match but Sewards End took 1 shot on the sixth to reduce
 the deficit to a close 4-3 going into the last end. The Reepham Robins team took a further shot on the last end to win 5-3,
 the third time that they have won this Open Fours Competition in recent years.
  
 Well done to them and to all who took part with pecial thanks to Marie Boyton & Val Kidd for running the Raffle, to Terry Marsh & Graham Evans
 for purchasing all the prizes and to Graham for the Trophies and finally to Duncan Lumley & Alec Russell for running the competition
Barry Digby 24/08/19
 We were sorry to hear of the recent death of Barry Digby who passed away on 15th August, after suffering a long illness
 Barry was a long standing member of Birch Teys CBC and was well known to so many carpet bowlers around the County
 He will be greatly missed by all his Family & Friends
  
 The funeral is to take place at 11-45 a.m. on
 Thursday 5th September 2019 at Colchester Crematorium
Summer Singles League Finals 12/08/19
 The Essex Summer Singles League Final was played at Gt Saling on Sunday 10th August 2019
 The event was played between the three league winners - Dedham / Roxwell & Sewards End
 After a good competitive afternoon the Essex Trophy was won for the second year running by Sewards End
 The final result was
 Sewards End - 14 points
 Dedham - 10 points
 Roxwell - 3 points
  
 Well done to all three teams for winning their leagues, with the league trophies presented to them on the day by Alec Russell
 - County Chairman, and to Sewards End on their Essex Finals day win
  
 Thanks go especially to Mark Hammond who once again co-ordinated the Essex Summer Singles Leagues
FERRIS CUP 2019/20 Season 06/08/19
 Just 13 teams have entered the Essex Ferris Cup for the forthcoming season
 The draw for the FIRST & SECOND Rounds were made on Sunday 4th August 2019 by Alec Russell (County Chairman) &
 Peter Orrin (County Captain) in the presence of the County Tournament Secretary and Ferris Cup Organiser - Duncan Lumley
  
 10 teams were drawn to play in the First Round with 3 teams receiving a bye to the Second Round
 All matches are to be played on a Home and Away basis
  
 The FIRST Round Draw is as follows:
 HIGHWOODS RED v RHP BLACK
 CHELMER VILLAGE v FEERING BLUE
 LANGHAM v HIGH EASTER
 PAXMAN v HELIONS BUMPSTEAD
 BARDFIELD v BRAINTREE RC
 Byes were drawn for
 HIGHWOODS BLACK
 STISTED
 DEDHAM
 ALL FIRST ROUND Matches are to be played by 30/11/19 wherever possible and by 31/12/19 at the very latest
  
 The SECOND Round Draw is as follows:
 Highwoods Red/RHP Black v Langham/High Easter
 Highwoods Black v Dedham
 Bardfield/Braintree RC v Paxman/Helions Bumpstead
 Chelmer Village/Feering Blue v Stisted
 ALL SECOND ROUND (Quarter Final) Matches are to be played by 31/1/20 wherever possible and mid February at the very latest
  
 Once your Area Fixture meetings have been held in August and your League Fixtures established will all teams
 PLEASE arrange the dates for your Ferris Cup matches well within the timescale allocated
 Any queries please contact Duncan Lumley - Tournament Secretary
Ladies v Gents Charity Event 05/08/19
 90 Essex Bowlers took part in the Annual Charity Ladies v Gents event held at Braintree Leisure Centre on Sunday 4th August 2019
 The main aim was to raise funds for Charity with the beneficiaries this year being Teenage Cancer Trusts
 Thanks to the efforts of Marie Boyton & Val Kidd over £130 was raised from the raffle with this sum to be topped up
 rom the profit from players entry contributions. Thanks also go to Graham Evans & Terry Marsh who acquired the raffle prizes
 and to Duncan Lumley for setting up the competition and Alec Russell & Peter Orrin for doing the scoring on the day
  
 It was the Gents again who got the better of the Ladies, winning the match by 37 points to 23 points and 215 shots to 140 shots
Essex Rules 25/07/19
 All Clubs should have a copy of the latest Essex Rules (updated as at 6/19) and it is important that all your Club members have access to these Rules
 We have added these to this Web Site and you can access by clicking on the HOME page then on the sub heading Essex Committee and you will find the document
Essex Code of Conduct 24/07/19
 Essex County CBA has adopted their own Code of Conduct
 This is an important document and all Essex Clubs have been sent a copy which we would expect to be available to all of their Club members
 Additionally we have added a link to this document on this Web Site
 To access
 Please click on the Home Page then click on the sub heading Essex Committee and you will then find access to this document
English Carpet Bowls Association - Open Triples 23/06/19
 The English C.B.A. Open Triples Competition will take place on Sunday 8th September 2019
 at the beautiful setting of the Riverside Cricket Ground, Chester le Street, Durham DH3 3QR
  
 The competition is hosted this year by Durham CCBA and the closing date for entries is 24th August 2019
 All triples taking part will be placed in groups of five thus ensuring a minimum four games before the knockout stages
 Cost of entry is £4 per player - £12 per Triple with cheques payable to Durham CCBA
  
 If anybody is interested in taking part they should contact
 Joyce Woodward, 17 Mitford Close, High Shincliffe, Durham DH1 2QE
 Tele. 01913 863236
 email joyce.jim@talktalk.net
Brian Winter 22/06/19
 We were sorry to hear of the recent death of Brian Winter
 Brian was a long time member of Feering CBC and a regular player with the Feering Blue team
 He will be missed by his family and friends
  
 Brian's funeral will be at
 Colchester Crematorium on Monday 1st July 2019 at 11.45 a.m.
 with the wake to follow at Alma Pub Copford
English Champion of Champions 16/06/19
 The English Champions of Champions took place over the weekend of 1st & 2nd June 2019 at the Stanley Indoor Bowls Club Durham
 This year only 8 Counties took part with all disciplines playing 7 games over the weekend
  
 The Essex team played much better than they had at the similar recent Eastern Counties event and finished 5th overall
  
 The Essex Single - Pat McCarthy (West Bergholt) won 4 of his matches to finish fourth
 The Essex Pair - Mike Rushmer & Colin Lord (Sewards End) won 5 of their matches to finish a close second
 The Essex Triple - Maxine & Don Poulter (Rayne) & Helen Tucker (Sewards End) won 3 matches and drew 1 to finish fifth
 The Essex Four - John & Pauline Smith & Cliff & Lynda Richardson (Bardfield) managed just one draw to finish 8th
  
 Well done to the team
Eastern Counties Champion of Champions 13/05/19
 It proved a difficult day for the Essex discipline representatives who played in the Eastern Counties Champion of Champions
 on Sunday 12th May 2019. The event was played at Littleport Leisure Centre against the similar representatives from Cambridgeshire,
 Suffolk, Hertfordshire, Norfolk & Bedfordshire. The opposition proved mostly too strong for Essex who finished a disappointing 6th
 in the Team event with only 9 points gained from a possible 36 points
  
 In the Singles event Mark Hammond (Braintree RC) won one match only against Norfolk finishing 5th
 In the Pairs event Mike Rushmer & Colin Lord (Sewards End) were not able to win a match finishing 6th
 In the Triples event Ken McDonnell, Maxine & Don Poulter (Rayne) won two matches against Hertfordshire & Suffolk finishing 4th
 In the Fours event John & Carol Curd and Diane & Peter Orrin (Highwoods Red) won against Norfolk and drew against Hertfordshire finishing 5th
Essex League Finals Day 29/04/19
 The six Essex League winners took part in the Essex Championship on Sunday 28th April 2019
 (Highwods Red represented Colchester West League in the absence of the league winners Birch Teys)
  
 After a competitive day it was the Sewards End team from the North West League who triumphed as Essex Championship Winners
 only losing three games during the long day
 The Final results were as follows:
  
 1st Sewards End (North West) with 26 points
 2nd Highwoods Red (Colchester West) with 19 points
 3rd Feering Blue (Chelmsford East) with 16 points but more shots
 4th Elmstead Market (Colchester East) with 16 points
 5th Walton (East) with 10 points
 6th Roxwell (Chelmsford West) with 9 points
  
 Well done to all teams and thanks go to Duncan Lumley & Alec Russell for running the competition and Marie Boyton for the raffle
League Finals Day 11/04/19
 It has been confirmed that the League Finals Day will be held
 on Sunday 28th April 2019 (an all day event)
 However it has been discovered that the main Sports Hall is now not available, but the Studio is available
  
 The LEAGUE WINNERS ONLY will play on that day with the Plate competition for the runners up to be played at another date still to be agreed
  
 The League winners to take part on Sunday 28th April will be
 EAST - WALTON
 COLCHESTER EAST - ELMSTEAD MARKET
 COLCHESTER WEST - HIGHWOODS RED (Birch Teys not able to field a team)
 CHELMSFORD EAST - FEERING BLUE
 CHELMSFORD WEST - ROXWELL
 NORTH WEST - SEWARDS END
  
 The full details of the day will be sent shortly to those teams by the Competitions Secretary - Duncan Lumley
English Rinks 10/04/19
 The Annual English Rinks was held at Braintree Leisure Centre on Sunday 7th April 2019, hosted by Essex
 32 teams took part initially playing in eight groups of four teams
 On the day there was one team taking part from Sunderland, three teams from West Sussex and 28 teams from the Eastern Counties,
 most from the hosts County Essex The winners & runners up of each Group went through to the knockout out stages of the main competition
 with the third and fourth place going through to a supplementary knock out 'Plate' competition
 This gave every team taking part a minimum of four games of eight ends during the day
  
 The Eight Group Winners were
 Littleport VH (Cambridgeshire)
 Highwoods (Essex)
 Gt Yeldham (Essex)
 Lawford (Essex)
 Birch Teys (Essex)
 Gt Hallingbury (Essex)
 High Easter 1 (Essex)
 Sewards End (Essex)
  
 The Eight Runners up were
 Chelmer Village (Essex)
 High Easter 2 (Essex)
 Medbury (Cambridgeshire)
 Purleigh (Essex)
 Friends Together (Essex & Suffolk)
 Ellsmere (Cambridgeshire)
 Paxmans (Essex)
 Selsey (West Sussex)
  
 The remaining 16 clubs played in the supplementary 'Plate' Competition
 In this particular competition it was the 'long distance' travellers from Sunderland who found their form to reach the final against the
 more local Essex team from Little Easton. A good 'Plate' Final saw the Sunderland team of J Sanderson/L McGahan/Colin Young/F Froud
 got the better of the Little Easton team of Brian Jenner/Tony Gypps/Mike Walsh/Kevin Boxall to win the match 11 -5
  
 The English Rinks knock out stages produced some outstanding bowling and close games with the eventual finalists
 The Ellsmere (Cambridgeshire) team of Margaret Clemmet/Barbara Upex/Angela Newling/David Clemmet against
 The Chelmer Village (Essex) team of Sandra Dekeyzer/Ann Patrica/Duncan Lumley/Tony Bareham
 A close match went to the last end with Ellsmere eventually winning 8-5 and take the title of English Rinks Champions
  
 Well done to Essex for arranging the competition and to all teams who took part in a good days bowling
 Special thanks go to Marie Boyton/Anthea Bushe & Val Kidd for running the Raffle
 To Alec Russell for all his work on the day and especially to Duncan Lumley for setting up and running the Competition
Harold Wagstaff 09/04/19
 We were sorry to learn of the recent death of Harold Wagstaff on 29th March 2019
 Last year he celebrated his 100th birthday
 Harold was a character, well known by so many, especially in the East where he ran so many competitions over many years raising money for charity
 He was more recently a member of Gt Bentley CBC and will always be remembered for his different coloured shoes
  
 There is to be a Memorial Service to be held at St James Church, Little Clacton at 11-00 a.m. on Wednesday 17th April 2019
Essex Inter Area Competition 10/03/19
 The annual Essex Inter Area competition took place at Braintree Leisure Centre on Sunday 10th March 2019
 Five of the Areas took part with East Area not able to enter a team
 Each Area provided six rinks (24 players) from their league and non league clubs, all rinks playing four games against the other areas
 with a total of 120 points available Because of late call offs, Colchester East Area played three short during the day (without penalty)
  
 The competition was very close throughout the day between three areas
 After the early advantage with Colchester East & Colchester West areas taking it in turns to lead, it was North West leading going into the last session
 However this last session saw a further twist and the final result was
  
 1st - Colchester East - 31 points
 2nd - Colchester West - 30 points
 3rd - North West - 29 points
 4th - Chelmsford East - 17 points
 5th - Chelmsford West - 13 points
  
 Well done to all who took part
 Special thanks go to Duncan Lumley (Tournament Secretary) & Peter Orrin (Essex Captain & Area Secretary) who ran the day and the scoring
 Graham Evans (County Vice Chairman) who did the time-keeping and obtained and presented the Trophies
 Marie Boyton, Val Kidd & Anthea Bushe who ran the Raffle
Champion of Champions 2019 05/03/19
 The Essex events for the current season have now been completed and the Essex representatives for the Champion of Champions
 have now been confirmed. As is normal there have been a few 'tweaks' to the various disciplines because of availability,
 especially the Fours where the winners & runners up were not available
  
 The Teams to represent Essex will be as follows:
  
 Eastern Counties Champion of Champions
 to be played on Sunday 12th May 2019 (a one day event) with the venue to be confirmed (hosted by Cambridgeshire)
 SINGLES - Mark Hammond (Braintree RC)
 PAIRS - Mike Rushmer & Colin Lord (Sewards End)
 TRIPLES - Ken McDonnell, Maxine Poulter & Don Poulter (Rayne)
 FOURS - Carol Curd, John Curd, Diane Orrin & Peter Orrin (Highwoods Red)
 Full details will follow to those 10 players taking part
  
 National Champion of Champions
  to be played over the weekend of 1st & 2nd June 2019 (a two day event) at Stanley Indoor Bowls Club, Durham
 SINGLES - John Fisher (Feering Blue)
 PAIRS - Mike Rushmer & Colin Lord (Sewards End)
 TRIPLES - Helen Tucker (Sewards End) Maxine & Don Poulter (Rayne)
 FOURS - John & Pauline Smith and Cliff & Lynda Richardson (Bardfield)
 Full details will follow to those 10 players taking part, with a travel subsidy of £50 per person to be paid to each Player
 (to be organised by Lynda Richardson).They should NOW arrange their accommodation for the weekend
Essex Singles 03/03/19
 The Essex Singles Final's Day was held at Braintree Leisure Centre on Sunday 3rd March 2019 with the top 40 Players from the initial round taking part
  
 They initially played in eight Groups of five with the Group Winner's as follows
 Group 1 - John Fisher (Feering Blue)
 Group 2 - Tony Bareham (Chelmer Village)
 Group 3 - Mick Wetton (Braintree RC)
 Group 4 - Helen Tucker (Sewards End)
 Group 5 - Ashley Perkins (Leaden Roding)
 Group 6 - Mark Hammond (Braintree RC)
 Group 7 - Nigel Bentley (Gt Hallingbury)
 Group 8 - Pat McCarthy (West Bergholt)
  
 The eight Players then played the Semi Final stage in two Groups of four players with the winners of each Group then playing in the Final
 After the Semi Final stages the Group positions were as follows
 Group A - 1st John Fisher 2nd Mick Wetton 3rd Ashley Perkins 4th Nigel Bentley
 Group B - 1st Mark Hammond 2nd Pat McCarthy 3rd Helen Tucker 4th Tony Bareham
  
 This left the Final between John Fisher & Mark Hammond
 It proved to be a close game in front of 20 spectators who remained to watch
 Mark took an early lead with John always trying to catch up but Mark eventually won 9-5, the third time he has taken this title
 Well done to all who took part and congratulations to Mark Hammond who will represent Essex at the Eastern Counties
 Champion of Champions and John Fisher who will at the National Champion of Champions as Mark is unable to play
  
 Thanks, as usual, to Duncan Lumley & Alec Russell for their hard work in running this competition
Essex Fours 11/02/19
 The Essex Fours was played at Braintree Leisure Centre on Sunday 10th February 2019
 36 teams took part initially in nine groups of four teams with the Group winners and the best seven runners up progressing to the knock out stages
 The Group winners were as follows
 Group 1 - Bardfield 2
 Group 2 - Rayne
 Group 3 - Highwoods Black
 Group 4 - Langham
 Group 5 - Highwoods Red
 Group 6 - Lawford
 Group 7 - Earls Colne
 Group 8 - Boreham
 Group 9 - Feering
 The best seven Runners up were
 Dedham - Bardfield 1 - Gosfield - Purleigh - Fyfield - Sewards End 2 - Gt Hallingbury 2
  
 After the first round of the knock out the quarter finals saw
 Bardfield 2 v Rayne (winners Rayne)
 Sewards End 2 v Langham (winners Langham)
 Highwoods Red v Bardfield 1 (winners Bardfield 1)
 Earls Colne v Fyfield (winners Earls Colne)
  
 This set up the Semi Finals between
  
 Rayne (Ken McDonnell/Jenny Green/Maxine Poulter/Don Poulter) v Langham (Anthea Bushe/Jutta Brawn/John Smith/Mervyn Bushe)
 The Rayne team got the better of the early exchanges and established a good lead but despite a comeback from Langham, Rayne won 8-5
  
 Earls Colne (Pam Chaplin/Janet Crisp/Beulay Hadley/Pauline Warwicker) v Bardfield 1 (Ken Meredew/Tony Gypps/Mike Walsh/Kevin Boxall)
 The Earls Colne team kept up their outstanding form and ran out comfortable winners 11-2
  
 17 supporters remained to watch an excellent Final between Rayne & Earls Colne
 Rayne took 3 shots on the first end but with Earls Colne taking a shot on three of the next four ends the score was 4-3
 in favour of Rayne after 5 ends. The sixth end proved decisive with Rayne taking two shots to go into the last end with a 6-3 lead.
 Despite a valiant effort from Earls Colne they were only able to take two shots and RAYNE were the Winners 6-5
  
 Well down to the Winners, the Finalists and all who took part
 Special thanks to Marie, Val & Anthea for the Raffle, to Graham Evans for getting the Trophies and to Duncan & Alec for setting up and running the event
Ferris Cup 2018/9 10/02/19
 The Ferris Cup has now reached the Semi Final stage
 The draw for the Semi Final was made at the Essex Fours on Sunday 10th February 2019 and is as follows:
  
 BARDFIELD v HIGH EASTER
  
 DEDHAM v HELIONS BUMPSTEAD
  
 All matches are to be played over two legs (Home & Away) and completed by 31st March 2019
 Please arrange your matches and send the result sheet to Duncan Lumley
  
 The Winners of the Semi Finals are then to play the Final (again over two legs) by 30th April 2019
 Please advise Duncan Lumley & Peter Orrin of the dates agreed for the Final (both legs) and these will be publicised on this Web Site
Essex Singles 14/01/19
 The Essex Singles Qualifying Round was held at Braintree Leisure Centre on Sunday 13th January 2019
 40 Qualify for the Essex Singles Finals Day to be held on Sunday 3rd March 2019
 The 25 Group Winners and the best 15 Runners Up qualify
 The 40 Qualifiers were as follows
 Group Winners
 Group 1 Colin Day - High Easter
 Group 2 Michael Widdick - Gosfield
 Group 3 Pauline Smith - Bardfield
 Group 4 Alison Hobin - Gt Hallingbury
 Group 5 Steve Netherway - Black Notley
 Group 6 Colin Hawkins - Highwoods Black
 Group 7 Terry Marsh - Paxman
 Group 8 Paul Nicklin - Gosfield
 Group 9 Paul Young - Braintree RC
 Group 10 Nigel Bentley - Gt Hallingbury
 Group 11 Scott Gailer - Purleigh
 Group 12 Robert Purkis - Birch Teys
 Group 13 Mike Rushmer - Sewards End
 Group 14 Pat McCarthy - West Bergholt
 Group 15 Alistair Kermath - Gt Bromley
 Group 16 Christine Curtis - Coggeshall
 Group 17 Margaret Curtis - Sewards End
 Group 18 Helen Tucker - Sewards End
 Group 19 Mark Hammond - Braintree RC
 Group 20 Greg King - Highwoods Red
 Group 21 Pat Staines - Feering Gold
 Group 22 Val Kidd - Gt Yeldham
 Group 23 Keven Francis - Chignals & Mashbury
 Group 24 Peter Dunnett - Walton
 Group 25 Colin Lord - Sewards End
 Runners Up (15 who Qualified)
 1st David Wallis - Sewards End
 2nd Ashley Perkin - Leaden Roding
 3rd Jan Richardson - Elmstead Market
 4th Mick Wetton - Braintree RC
 5th Doreen Payne - West Bergholt
 6th Tony Bareham - Chelmer Village
 7th Roger Adams - Braintree RC
 8th Darren Wrenn - Helions Bumpstead
 9th Judith Gaw - Gt Yeldham
 10th Tony Gypps - Bardfield
 11th Margaret Stewart - Paxman
 12th Glenyce King - Highwoods Red
 13th John Smith - Bardfield
 14th Maxine Poulter - Rayne
 15th Lynda Richardson - Bardfield
  
 10 Runners Up DID NOT QUALIFY - But are Reserves in case of need in this order
 16th Brian Patient - Bardfield
 17th John Fisher - Feering Blue
 18th Stephen Woodley - Lawford
 19th Eric Sainsbury - Wimbish
 20th Leah Digby - Gt Yeldham
 21st Steve Lewis - Helions Bumpstead
 22nd Geoff Oatham - High Easter
 23rd Paul Perkin - Leaden Roding
 24th Vic Gooday - Shelford
 25th Gordon Hillyer - Chignals & Mashbury
  
 The draw will be made at the Essex Committee Meeting on Monday 21st January 2019
 This will be put on the Web Site next week with Finals Day programmes to follow
Essex Open Pairs at Potters 2020 11/01/19
 We are pleased to advise that the 2020 Essex Open Pairs at Potters will revert back to the later date in January 2020
  
 The 2020 arrival date will be Friday 31st January 2020 with the Pairs Competition taking place throughout the day on
 Saturday 1st & Sunday 2nd February 2020 with departure by 10-00 a.m. on Monday 3rd February 2020
 An excellent price has been negotiated with Bungalow accommodation starting at £200 per person for the weekend
 Up to 200 places will be available at this advantageous price so it is important to reserve your places as soon as possible
  
 TheCompetition will again be run by Peter Orrin & Martin Bennet who will look after all bookings, all payment and the competition itself
 Application Forms are available from Peter Orrin - 01206 842179 or 07990 658890 or email - ptrorrin@aol.com
 Additionally an application form will be sent to all 2019 attendees and to the contact of all Essex affiliated clubs
Essex Pairs at Potters 10/01/19
 The Annual Essex Pairs at Potters took place over the weekend of Saturday 5th & Sunday 6th January 2019
 Just over 160 attendees enjoyed the Essex Open Pairs competition as well as the food & the facilities of this five star resort
 Once again the competition was run for Essex & Potters by Peter Orrin & Martin Bennet and all competitors enjoyed a minimum five games
 each in the Group stages played in the International Arena during Saturday & Sunday morning
  
 32 Pairs proceeded into the knock out stages on Sunday afternoon with 14 Pairs from Essex Clubs
 Some quality bowling was seen with just one Essex Pair reaching the Semi Final stage - Helen Tucker & David Wallis (Sewards End)
  
 The Semi Finals saw Helen & David continuing the good form shown throughout the competition and winning well against the Hoggards Green Pair of Bryn & Margaret
 The other Semi Final match saw the inform pairing of Paul Daniels of Kelsale, Suffolk playing with Mike Walker of Colmworth, Bedfordshire
 and comfortably winning their match against the Norfolk pairing of Josie Long of South Repps & Trevor Bean of Stanningfield
  
 ll was set up for a great Final and the players never let the 150 watching down with a quality match played
 However it was Paul & Mike who were able to make the key shots when needed and win the Trophy
  
 Peter & Martin were delighted to announce that the 2020 Open Pairs event will again be run in the International Arena with a marginal
 increase in price negotiated and the return to a later January date to allow for the scheduling of the World Bowls
 The event will take place over the Weekend starting on Friday 31st January 2020 and application forms are available from
 Peter & Martin (see separate note) and an application form is also to be sent to all 2019 attendees and Essex affiliated clubs
Prev News Items NO MORE NEWS ITEMS